Atomska stupica

Integrirani krug atomske stupice razvijene u ILS-u (eng. Institute for Laser Science) 2005.
Staklene nanočestice zarobljene u optičkoj pinceti.
Dielektrične kuglice privlače se u sredinu snopa, malo iznad struka zrake. Sila koja djeluje na predmet linearno ovisi o njegovom pomicanju iz središta zamke, baš kao i kod jednostavnog opružnog sustava. To je sila za obnavljanje i jednaka je - ktrap ∙ x.
Optički okretač stanica je laserska zamka zasnovana na vlaknima koja može zadržati i precizno usmjeriti žive stanice za tomografsku mikroskopiju.
Općenita skica optičke pincete sa samo najosnovnijim dijelovima.

Atomska stupica (engl. atomic trap) je uređaj za usporavanje (hlađenje) atoma u malom dijelu prostora radi njihova spektroskopskog proučavanja. Osnovna je tehnika Dopplerovo hlađenje, pri kojem se upotrebljava lasersko svjetlo nešto niže frekvencije od određenog elektronskog prijelaza u atomu. Takvo svjetlo usmjeri se na brze atome u snopu ili pari. Zbog Dopplerova učinka atom "vidi" fotone kao rezonantne. Fotoni se apsorbiraju i tako pobuđeni atom fluorescira emitirajući foton u nasumičnu smjeru. Tako se prenosi moment količine gibanja s fotona na atom, a to uz lavinu fotona uzrokuje usporavanje atoma. Primjenom laserskoga snopa u svih 6 smjerova zadržavaju se atomi u zadanom prostoru (optička molasa). Ako se primijene dodatna magnetska polja i laser, atomi se mogu ohladiti na nekoliko milijuntinki kelvina. Sudari tako ohlađenih atoma omogućuju proučavanje raznih kvantnih učinaka. Načela laserskoga zarobljavanja primjenjuju se za proučavanje mikroorganizama koji se drže izolirani, a da im se ne naškodi.[1]

  1. atomska stupica. Hrvatska enciklopedija. Leksikografski zavod Miroslav Krleža. 2015.

Developed by StudentB